MapFactor Navigator CZ – povedená bezplatná navigace

Mobilní telefony Lumia jsou vybaveny předinstalovanou navigací Here Drive, která nabízí základní funkce plně dostačující pro většinu nenáročných uživatelů. Najdou se však i řidiči, kteří hledají pokročilejší funkce dostupné např. v navigacích Sygic či Navigon. Bohužel pořízení takovéto aplikace je spojeno s investicí v řádech stokorun.

Od dnešního dne je k dispozici další alernativa, která se svými funkcemi nachází někde uprostřed. Touto alternativou je navigace MapFactor, na jejíž tvorbě se podílel i český vývojář Tomáš Slavíček. MapFactor je již delší dobu k dispozici např. pro telefony se systémem Android, kde je celkem úspěšná (více jak 10 milionů stažení), první verze pro Windows Phone v přichází až nyní, ovšem v kompletně přepracované podobě.

Přibližně před měsícem byla uvolněna beta verze navigace vybraným testerům, kteří svou zpětnou vazbou částečně ovlivnili její vývoj především s ohledem na pohodlnější a přehlednější ovládání. Nejen díky tomuto věřím, že se aplikace bude dále rozvíjet, a to možná i na základě vašich připomínek.

Jaké jsou hlavní výhody?

  • možnost zvolit si průjezdní body včetně jejich pořadí (libovolné množství)
  • upozornění na radary a rychlostní kamery
  • mapové podklady s aktualizací každý měsíc (ukládají se offline)
  • velká databáze POI bodů
  • navigační profily pro auto, autobus, truck, pěší i kolo
  • navigace je kompletně zdarma a bez reklam, později přibyde možnost zakoupit mapové podklady TeleAtlas/TomTom, nyní využívá mapové podklady Open street maps
  • 2D a 3D mód
  • intuitivní hlasová navigace v různých jazycích
  • pokročilé vyhledávání cílové adresy/místa

Aplikaci jsem průběžně detailně testoval od první verze. Zkoušel jsem nejen navigaci v autě, kdy vypočtená trasa nebyla zbytečnou zajížďkou, jak se občas u jiných navigací při zvolení optimální trasy stává, ale také navigaci pěší, u které potěší především podrobné mapové podklady, kde jsou zaznamenány a pro plánování použity např. chodníky v parcích a další drobné komunikace.

Jedinou výraznější výtkou, která během testování nebyla prozatím zapracována, je zdlouhavé postupné zadávání cílové adresy. Autoři však přislíbili, že se na tento problém zaměří a zkusí najít jiné řešení. Prozatím můžete zkusit rychlé zadání cílové adresy kliknutím přímo do mapy.

Celkově je aplikace velmi povedená a vzhledem k ceně (je zdarma) si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Dle současného přístupu autorů se dá také očekávat zajímavý vývoj do budoucna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *