MapFactor Navigator CZ – povedená bezplatná navigace

Mobilní telefony Lumia jsou vybaveny předinstalovanou navigací Here Drive, která nabízí základní funkce plně dostačující pro většinu nenáročných uživatelů. Najdou se však i řidiči, kteří hledají pokročilejší funkce dostupné např. v navigacích Sygic či Navigon. Bohužel pořízení takovéto aplikace je spojeno s investicí v řádech stokorun.

Od dnešního dne je k dispozici další alernativa, která se svými funkcemi nachází někde uprostřed. Touto alternativou je navigace MapFactor, na jejíž tvorbě se podílel i český vývojář Tomáš Slavíček. MapFactor je již delší dobu k dispozici např. pro telefony se systémem Android, kde je celkem úspěšná (více jak 10 milionů stažení), první verze pro Windows Phone v přichází až nyní, ovšem v kompletně přepracované podobě.

Přibližně před měsícem byla uvolněna beta verze navigace vybraným testerům, kteří svou zpětnou vazbou částečně ovlivnili její vývoj především s ohledem na pohodlnější a přehlednější ovládání. Nejen díky tomuto věřím, že se aplikace bude dále rozvíjet, a to možná i na základě vašich připomínek.

Jaké jsou hlavní výhody?

  • možnost zvolit si průjezdní body včetně jejich pořadí (libovolné množství)
  • upozornění na radary a rychlostní kamery
  • mapové podklady s aktualizací každý měsíc (ukládají se offline)
  • velká databáze POI bodů
  • navigační profily pro auto, autobus, truck, pěší i kolo
  • navigace je kompletně zdarma a bez reklam, později přibyde možnost zakoupit mapové podklady TeleAtlas/TomTom, nyní využívá mapové podklady Open street maps
  • 2D a 3D mód
  • intuitivní hlasová navigace v různých jazycích
  • pokročilé vyhledávání cílové adresy/místa

Aplikaci jsem průběžně detailně testoval od první verze. Zkoušel jsem nejen navigaci v autě, kdy vypočtená trasa nebyla zbytečnou zajížďkou, jak se občas u jiných navigací při zvolení optimální trasy stává, ale také navigaci pěší, u které potěší především podrobné mapové podklady, kde jsou zaznamenány a pro plánování použity např. chodníky v parcích a další drobné komunikace.

Jedinou výraznější výtkou, která během testování nebyla prozatím zapracována, je zdlouhavé postupné zadávání cílové adresy. Autoři však přislíbili, že se na tento problém zaměří a zkusí najít jiné řešení. Prozatím můžete zkusit rychlé zadání cílové adresy kliknutím přímo do mapy.

Celkově je aplikace velmi povedená a vzhledem k ceně (je zdarma) si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Dle současného přístupu autorů se dá také očekávat zajímavý vývoj do budoucna.