Nejlepší aplikace pro Windows Phone

 

Nabídka aplikací pro platformu Windows Phone se s iOS a Androidem nemůže srovnávat. Microsoft se ale snaží, vývojáři si WP všímají stále víc a nebylo by spravedlivé tvrdit, že neseženete kvalitní produkty. Většina aplikací, které jsme do výběru zařadili, je navíc bezplatná.

Přímo v systému pak má Windows Phone mobilní verzi Office, on-line úložiště Skydrive a v případě telefonů Nokia Lumia i off-line navigaci. Bohužel stále platí, že některé populární aplikace pro Windows Phone vůbec nejsou nebo mají omezené funkce. Často jsou také dražší než u konkurence, ale třeba u her už to tolik neplatí – nabídka roste a ceny klesají.

 

Sociální sítě

Kromě Google+ se přes Windows Phone pohodlně dostanete na většinu nejpoužívanějších sociálních sítí. Aplikace, na které přímo odkazujeme, jsou vždy oficiální (s výjimkou Facebooku, který je z produkce Microsoftu) – mnohé neoficiální aplikace se zdají být kvalitní a bezpečné, instalaci ale zvažte, riziko je přece jen větší.

=> Facebook (zdarma) na Windows Phone Store
=> Facebook BETA (zdarma) na Windows Phone Store
=> Instagram BETA (zdarma) na Windows Phone Store
=> Vine (zdarma) na Windows Phone Store
=> Twitter (zdarma) na Windows Phone Store
=> Tumblr (zdarma) na Windows Phone Store
=> Foursquare (zdarma) na Windows Phone Store 

YouTube

Spory Googlu a Microsoftu vyústily nejen v neexistenci aplikace Google+,  chybí také oficiální podpora YouTube. Aplikaci nakonec vytvořil sám Microsoft, ale funkčně je velmi slabá, proto nabízíme i neoficiální, výborně hodnocenou alternativu.

=> YouTube HD (zdarma, NEOFICIÁLNÍ) na Windows Phone Store
=> YouTube (zdarma, MICROSOFT) na Windows Phone Store

Spotify

Spotify nedávno vstoupilo na náš trh a body si připsalo právě za oficiální aplikaci pro Windows Phone. Kromě přístupu k milionům skladeb podporuje vše, co může uživatel potřebovat – off-line poslech, sociální funkce i doporučení.

=> Spotify (zdarma) na Windows Phone Store

TuneIn Radio

Přes TuneIn „naladíte“ více než 100 000 rádiových stanic z celého světa a personalizované streamy. Je zdarma, vzhledově skvěle padne do prostředí Windows Phone a určitě stojí za vyzkoušení. I kdybyste se jen chtěli učit anglicky na BBC.

=> TuneIn Radio (zdarma) na Windows Phone Store

CamScanner a Photosynth

Jak už název napovídá, aplikace CamScanner umí pomocí mobilního fotoaparátu „skenovat“ dokumenty a fotografie. Po vyfotografování upraví kontrast a jas tak, aby byl výsledek téměř srovnatelný s opravdovým skenerem, umí vytvářet PDF a nahrávat skeny do on-line úložišť.

Jinak samozřejmě platí, že Nokia ke svým Lumiím nabízí velké množství fotofunkcí a vyrovná se tak až na absenci automatického HDR a jednoduché tvorby panorámat konkurenci. A na panoráma, dokonce ve 360 stupních, tu je Photosynth.

=> CamScanner (zdarma) na Windows Phone Store
=> Photosynth (zdarma) na Windows Phone Store

Viber

Populární aplikace Viber slouží jako bezplatný komunikační nástroj – registrovaní uživatelé mohou zdarma telefonovat a chatovat, a to i skupinově. Zajímavá je také možnost posílat fotografie a sdílet polohu, Viber se tak vedle náhražky telefonu blíží i sociální síti.

=> Viber (zdarma) na Windows Phone Store

Skype

Pokud používáte Skype, neměla by na vašem telefonu chybět oficiální aplikace. Podporuje klasické hovory i videohovory, chat a přepínání více uživatelských účtů. I v případě, že je zavřený, umí Skype zobrazovat notifikace o zmeškaných hovorech a zprávách.

=> Skype (zdarma) na Windows Phone Store

Mapy.cz

Český Seznam.cz platformu Windows Phone nepodceňuje a nabízí svoji mapovou aplikaci, která je na Androidu tak úspěšná. Mapy.cz se stanou nedocenitelným doplňkem pro každého turistu, umí totiž celou turistickou mapu stáhnout do telefonu, aby byla přístupná i bez připojení k internetu. Neztratíte se tak ani v hlubokém lese, kde není signál. Navíc je aplikace zdarma.

=> Mapy.cz (zdarma) na Windows Phone Store

iVysílání

Oficiální aplikace České televize nabízí přístup k archivu odvysílaných pořadů na ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24. Kromě vyhledávání umí aplikace také poradit – doporučí to nejlepší a obsahuje žebříčky nejsledovanějších videí. Sbírá vysoká uživatelská hodnocení a je zdarma.

=> iVysílání (zdarma) na Windows Phone Store

SoundHound

Pokud slyšíte písničku nebo skladbu, zaujala vás a chtěli byste znát jméno interpreta, není nad aplikaci SoundHound. Stisknutím tlačítka se aplikace „zaposlouchá“, porovná záznam s rozsáhlou databází a v naprosté většině nabídne odpověď, a to i v hlučnějším prostředí.

=> SoundHound (zdarma) na Windows Phone Store

Flashlight XT

I na Windows Phone musíme doporučit aplikaci, která mobil promění ve svítilnu. Flashlight XT je jednoduchá, bezplatná a vysoce hodnocená. Navíc má menší požadavky na přístup do telefonu, její instalace je tedy pro uživatele bezpečnější než u mnohých konkurenčních produktů.

=> Flashkight XT (zdarma) na Windows Phone Store

WMM Jízdní řády

Aplikace WMM Jízdní řády slouží k vyhledání spojení. Je napojena na databázi IDOS, funguje i na Slovensku, podporuje nákup SMS jízdenek, umí filtrovat bezbariérové spoje a vzhledově zapadne do prostředí systému.

=> WMM Jízdní řády (Kč 41,99) na Windows Phone Store

Halo: Spartan Assault

Hra Halo: Spartan Assault uspěla i v naší recenzi pro Windows 8 a nyní je k dispozici i pro Windows Phone a Xbox 360. Nabízí pěknou grafiku s vynikajícími efekty, futuristickou výzbroj a je optimalizovaná na dotykové ovládání. Možnost on-line hraní bohužel chybí, ale přes Xbox Live si aspoň mohou hráči poměřovat skóre. I když jde o dražší hru, kvalita zpracování je na úrovni konzolových her, takže v tomto případě nejde o vyhozené peníze, jen je škoda, že nelze koupit hru jednou a hrát na všech platformách Microsoftu.

=> Halo: Spartan Assault (Kč 145,49, recenze) na Windows Phone Store

Asphalt 8: Airborne

Série Asphalt dorazila i na Windows Phone a osmý díl je momentálně v akci za 21 korun. Závodit můžete ve 47 licencovaných sportovních vozech na devíti tratích, a to hned v několika herních modech. Graficky je hra vynikající a podporuje on-line multiplayer až osmi hráčů – vysloužila si skoro perfektní pětihvězdičkové hodnocení.

=> Asphalt 8: Airborne (Kč 21,–) na Windows Phone Store