Satya Nadella: “Více se zaměříme na telefony, ale nebudou vypadat jako ty současné”

Na nové telefony z dílny Microsoftu čekáme již více než rok a prozatím se nezdá, že by se na této situaci něco měnilo. Aktuální tržní podíl klesl pod 1% a mobilní divize Microsoftu prochází razantní restrukturalizací, která by měla být ukončena letos v červnu.

Prozatím není zřejmé, co je s mobilní divizí a zejména pak s operačním systémem Windows 10 Mobile zamýšleno. Když se podíváme na novinky v právě uvolněném Creators Updatu, je jasné, že vývoj je velmi omezený. Po oficiální vydání této aktualizace navíc Microsoft zcela oddělil vývoj mobilní od desktopové verze. Zřejmé je to zejména na číslech jednotlivých sestavení. Navíc bylo oficiálně potvrzeno, že vývoj Windows 10 Mobile byl přesunut do „feature2“ vývojové větve, což znamená zásadní oddělení od standardního vývoje Redstone 3. Vývoj by se tak dal označit spíše jako „udržovací“.

Nasnadě je tak otázka, zdali má Windows 10 Mobile nějakou budoucnost, a zdali Microsoft opět vstoupí na trh chytrých telefonů. Generalní ředitel Microsftu Satya Nadella je v tomto směru stále optimistický. V rozhovoru pro internetový magazín Marketplace.org mimo jiné uvedl:

„Jsem si jistý, že vyrobíme další telefony. Nebudou ale vypadat jako ty, které jsou nyní k dispozici na trhu.”

Je tedy zřejmé, že Microsoft plány, jak opět vstoupit do mobilního businessu má a pravděpodobně na nich i intenzivně pracuje. S největší pravděpodobností se ale dočkáme nějaké inovace a nového pohledu na chytrý telefon jako univerzální pracovní nástroj. Několik alternativ jsme již dříve mohli vidět na schválených patentech.