Šéf Microsoftu: Budoucnost Windows na smartphonech se jmenuje Continuum

V minulém týdnu se odehrála vývojářská konference Microsoftu Build, která naznačila budoucí směřování platformy Windows 10. O novinkách, které se chystají do letní výroční aktualizace, jsme napsali víc než dost, to samé však nemůžeme říci o Windows 10 pro smartphony. Od šéfa divize Windows and Devices Terryho Myersona víme, že mobilní desítky nejsou v letošním roce pro Microsoft stěžejní (více informací), a z chystaných novinek víme akorát o novém Centru akcí, které bude společné s počítačovými Windows 10.

nadella

O Windows 10 Mobile se alespoň krátce rozhovořil generální ředitel Microsoftu Satya Nadella v rozhovoru pro server Business Insider. Hned v počátku rozhovoru uvedl, že nevnímá Windows Mobile jinak než Windows pro HoloLens nebo pro Windows Xbox One. Podle něj Microsoft nemá více verzí Windows, ale pouze jednu, která je určena pro rozličné typy zařízení, podporuje jednotnou vývojářskou platformu a obsahuje jeden společný obchod aplikací.

Microsoft změnil hardwarové požadavky pro Continuum: Jaké smartphony si s ním poradí?

I přesto Nadella Windows 10 na smartphonech věří, neboť mají jedinečnou funkci, kterou konkurence nenabízí – Continuum. Microsoft nechce být dalším mobilním hráčem v řadě a uznávat něčí pravidla, naopak chce jít vlastní cestou a vytvářet nové kategorie. Jako příklad dal ředitel Microsoftu tablety Surface; před třemi byla zařízení dva v jednom neobjevená kategorie, a najednou v ní má své zástupce i Apple.

ipadpro

A přesně podle tohoto vzoru mají lidé přemýšlet za tři roky o smartphonech – jako o zařízeních, která mohou nahradit počítač. Velkým trhem pro Continuum by mohla být rodná země Satya Nadelly, Indie. Ta je v současné době velmi „mobilní“, avšak brzy má objevit i svět počítačů. A počítač, který vyroste z mobilu, by mohl být pro spoustu Indů logickou volbou.

Podle našich zkušeností je Continuum prozatím ve fázi poměrně slušně fungujícího konceptu, avšak k jeho masovému rozšíření je zapotřebí další vývoj, a to jak ze strany Microsoftu, tak ze strany vývojářů univerzálních aplikací.