Windows Central: „Surface Phone by měl být víc než jen telefon“

Nikdo nechce win32 desktopové aplikace na telefonu Surface„. To říkají přinejmenším kritici i přes názory technických nadšenců. A svým způsobem není tento názor zcela neopodstatnělý a má svou logiku.

Jejich názor vychází z jednoduché otázky – kolik lidí bude chtít spouštět takový Photoshop na pětipalcovém displeji? A další oprávněná otázka – kolik aplikací ze stolních počítačů bude přizpůsobených pro dotykovou obrazovku? Rozlišujme totiž nadšence a technické typy, kteří by proti nebyli, a obyčejné uživatele. Mezi tím je rozdíl. Z toho je zřejmé, že Microsoft by zavedením možnosti spustit desktopové aplikace na telefonu šel vlastně proti poptávce běžných uživatelů, kteří o této možnosti neví buď nic, nebo o ní sice ví, ale nevyužijí ji.

A vnímání pocitů uživatelů je zejména pro Microsoft a mobilní segment strašně důležité. Avšak pokud je má úvaha správná, pak Surface Phone nebude klasickým telefonem, ale jakýmsi ultrapřenosným počítačem s možností volat. Proto se také otázky typu „kdo to vlastně potřebuje“ stávají irelevantními – pokud totiž na svém „mobilu“ spustíte desktopovou aplikaci, nebude to už mobil. Půjde o sice atypický, ale přesto počítač se stolními Windows 10.

Microsoft říká, že nové zařízení překročí hranice a stane se vlajkovou lodí ve zcela nové kategorii. Co Vám to připomíná? Tablety. Ty se totiž taktéž postupným vývojem vyvinuly z klasických počítačů, stejně jako notebooky z dřívějších velkých skříní. Mnohem přesnější označení pro Surface phone je tak vlastně Surface PC, neboť nepůjde o nic jiného, než prostě další kategorii počítačů. Nikoli telefon. (pozn. redakce – Surface Laptop tak může získat zcela nový rozměr).

Od roku 2010 vlastně stále jen čekáme, kdy se telefony s Windows nějak prosadí a samy se definují. Od Windows Phone 7, k vylepšením vztahující se k 7.5, osmičkám, osm-jedničkám až k upřímně ne moc hotovým desítkám. Sedm let se čeká, kdy vyjde z Redmondu jasná strategie v mobilním segmentu.

V počítačích je to samozřejmě jiné – Microsoft zde vládne, má velmi silnou základnu ve Windows, jeho zařízením Surface se daří. Samozřejmě, nelze ignorovat úspěchy Apple a Google, ale pokud přesune Microsoft schopnosti z oboru, kde se mu daří, do oboru, kde je tomu naopak, pak by to konečně mohlo vyjít. Surface PC (Laptop, mini…) by se prostě zařadilo do rodiny počítačové, ostatně o tomto zařízení se začalo mluvit už v roce 2014. Takové zařízení by nebylo ničím jiným, než Surface Pro nebo Surface Book. Akorát by se z něj dalo i volat. A bylo by trochu menší. Při této konstelaci by Microsoft skutečně mohl rázně promluvit do aktuálně probíhající „smartphonové války“ mezi Apple a Androidem. Surface (třeba mini) by také bylo odpovědí Microsoftu na stále klesající čísla v prodejnosti osobních počítačů.

S tím se pojí také rozhraní CShell, díky němuž by se počítač s tvarem telefonu mohl díky Continuu rozšířit na víceméně plně funkční počítač uzpůsobený pro klávesnici a myš. Současně by ale nabízel velmi kvalitní zážitek i na malém displeji. A také je důležitý Project Centennial, díky nemuž by na takové zařízení mohlo vycházet více univerzálních aplikací a zaplňovat tak Store.

Store je velkým tématem, nemůže konkurovat Google ani Apple, ale čistě teoreticky, kdyby se do něj přidalo 16 miliónů aplikací určených původně pro stolní Windows, bylo by tomu tak i nadále? A vývojáři by měli mít zájem o přidání do Store, neboť CShell rozhraní by jejich aplikace upravovalo zcela automaticky do podoby, která je vyžadována. Celý proces by byl jakousi evolucí značící postupné sbližování počítačů a telefonů, kdy by mobilní telefon byl jako zařízení zachován, současně by byl ale sloučen s počítači. A ještě poznámka, zatímco dnes má Windows Store asi 600 000 aplikací, konkurence počítají s číslem zhruba dva milióny. Také by šlo o jasnou odpověď Microsoftu na neustále opouštění platformy Windows z pohledu vývojářů.

Nedomnívám se, že jakmile by podobné zařízení vyšlo, okamžitě by přetáhlo většinu uživatelů Andoridu nebo zařízení iPhone a lidé by začali nadšeně sdílet vizi Microsoftu o ultrapřenosných počítačích. Současně ale také nevěřím tomu, že by šlo o propadák. Jako první by se zařízení prosadilo v podnikových sférách, svou cestu ke klasickým zákazníkům by si ale zcela jistě našlo. Ostatně, takto funguje celá řada Surface.

A také výrobci třetích stran. Všimněte si, že po oznámení a představení Surface Studio začal podobná zařízení vyvíjet kde kdo. Podobné, ne-li stejné, by to pak pravděpodobně bylo i s těmito přenosnými počítači. Pomohlo by to také strategii Microsoftu Home HUB, pomocí které chce dostat „Cortanu do každé domácnosti“, stejně tak by stoupla hodnota celého ekosystému Microsoftu.

Takže – bude to takhle fungovat? Nevím. Ale máme naději. Ať už je však náš názor jakýkoli, ukončení telefonů nic neznamená. Musíme změnit i naši strategii a nekoukat na smartphony. Musíme se koukat na nové typy počítačů a nenechat se ovlivňovat smartphonovou válkou, kterou vidíme všude kolem nás. Pokud se tak znovu zamyslíme, není otázkou „kdo chce desktopové aplikace na telefonu“, ale „je Microsoft schopen vystoupit z trhu smartphonů a definovat novou kategorii?“

Originální článek je k přečtení na WindowsCentral.com. Redakčně upraveno.